6 מקומות וגעגוע

מאת: צוות אתר נלך – http://www.nelech.co.il
הזיכרון הלאומי בצל חגיגות העצמאות מוביל אותנו הפעם לביקור באנדרטאות לזכר חללי צה”ל. כתבה שנייה בסדרה

את התקופה הזו בלוח השנה הישראלי עוטף מכל כיוון הזיכרון, מהול בגבורה ובהיסטוריה של כולנו. ביום שני הקרוב יצוין יום הזיכרון לחללי צה”ל, ואת מסע האנדרטאות שהתחלנו בשבוע שעבר נמשיך עם נקודות ציון לזכרם של חיילי מערכות ישראל – טעימה קלה מבין מאות הפרוסות לאורכה ולרוחבה של הארץ: עצב עמוק מהול ביופי ובשמחה על היותנו כאן.

יד אסא
יד אסא הוא אתר הנצחה שנבנה לזכרם של הלוחמים שנפלו באזור הר אחירם במלחמת ששת הימים. המקום קרוי על שמו של סרן אסא יגורי הי”ד שהיה אחד ממפקדי הפלוגות ונפל במקום יחד עם חלק מחייליו.
ביד אסא יש תצפית יפה, אנדרטה עם לוח זיכרון ועליו חקוקים שמות הנופלים, לצד תיאור הקרב.
איך מגיעים?
המקום נמצא ברח’ הר כנען במבשרת ציון – בנקודה הכי גבוהה ברחוב ליד מגדל המים.

אנדרטת חטיבת הנגב
אנדרטת חטיבת הנגב היא אנדרטה מרשימה שנבנתה ע”י האמן גני קרוון לזכרם של לוחמי חטיבת הנגב ולהנצחת מורשת החטיבה. היא מורכבת מ-18 חלקי אבן, שכל אחד מהם בעל משמעות ביחס לחטיבה ולקרבות בהם נטלה חלק – וכדאי לעבור ולהתעמק בכל אחד מהחלקים האלה, שמכיל תוכן וחשיבה רבים.
איך מגיעים?
אם נגיע מצפון – מכביש 40, נפנה ימינה בצומת המכוונת לעומר ולבאר שבע – כביש 60, נפנה ימינה, ומיד לאחר מכן נפנה ימינה לפי השילוט לשכונת רמות. לאחר כ 500 מ’ של נסיעה נפנה שוב ימינה לכביש צר שיוביל אותנו במעלה הגבעה עליה נמצאת אנדרטת חטיבת הנגב. גם ה waze מכיר את המקום.

מצפה גדות
אתר מצפה גדות הוא אתר ההנצחה ללוחמיה של חטיבת הגולן, שלוחמיה כבשו את המקום במלחמת ששת הימים. באתר מוצבת אנדרטה שיצר עזרא אוריון, מפקד הסיירת של חטיבת הגולן במלחמת ששת הימים.
במצפה גדות היה עד מלחמת ששת הימים מוצב סורי בשם מורתפע (בעברית: ‘רם ונישא’) ששלט על אזור עמק החולה, הטריד את תושבי הקיבוצים וגרם להם לנזקים כבדים ואף לאבדות בנפש. במקום אנדרטה לזכרם של הלוחמים, שרידי בונקר ותצפית נהדרת.
איך מגיעים?
מצפה גדות נמצא בשולי כביש 91 העולה לכיוון צומת בית המכס מכיוון צומת מחניים. אתר מצפה גדות נמצא כ-3.81 ק”מ מצמת גדות – מצד שמאל של הכביש – בסיבוב.

אנדרטת השייטת בחוף שבי ציון
השם הרשמי של המקום הוא “יד לחללי אסון השייטת” והוא הוקם לזכרם של 11 לוחמים ורופא שנהרגו במבצע שירת הצפצפה – שהיה מיועד להיות פעולה חשאית לעבר יעדי מחבלים באזור אנסריה שבדרום לבנון. אחד המטענים של הכוח התפוצץ וכתוצאה מכך נהרגו 12 מלוחמי הכוח וארבעה נפצעו. ועדות חקירה שבדקו את התקרית קבעו שהפיצוץ אירוע כתוצאה מפיצוץ מטעני צד של חיזבאללה, שהבינו שמשהו עומד לקרות על ציר הפעולה בעקבות יירוט מידע ששודר ממזל”ט באזור.
במקום 12 משטחי כורכר – לזכרם של 12 הנופלים באסון – ולצדם ספסל התייחדות, וסלע גדול שעליו חקוקים שמות הנופלים, סמל השייטת ושורות משיר של אלתרמן.
איך מגיעים?
נוסעים בכביש 4 צפונה לכיוון נהריה, אחרי שעוברים את הפניה ימינה לנהריה עוברים לנתיב השמאלי וברמזור הבא, כ-200 מ’ לאחר הכניסה לנהריה, פונים שמאלה לשבי ציון ולאנדרטה לפי השלט – “אנדרטת 12 חללי השייטת”. ניסע בכביש הפנימי ישר עד שנגיע לחוף הים. לאחר שנחנה (לא מומלץ להשאיר חפצי ערך) נצעד לכיוון דרום על החוף ואחרי כחצי ק”מ נגיע לאנדרטת השייטת.

מצפור דוד אייזן
מצפור ואתר הנצחה בפארק בכרמל לזכרם של 11 לוחמים שנפלו במלחמת ההתשה – זהו אתר הזיכרון היחידי לזכרם של נופלים במלחמת ההתשה. במקום לוח אבן עליו חקוקים שמות הנופלים, תצפית נהדרת, תותח המסמל את ההפגזות של מלחמת ההתשה, אזור פיקניקים ופסלים המסמלים אירועים בתולדות העם היהודי.
איך מגיעים?
כאשר מגיעים לעוספיה מצומת דמון (נוסעים מזרחה), אחרי 1.5 ק”מ יש פניה חדה שמאלה לעלייה (מימין בית בצבע ורוד). משמאל שלט המורה על מצפה דוד איזן ז”ל. נוסעים עם הכביש עד קצה הבתים. ממשיכים לתוך היער – בתחילה יש קטע מאוד משובש, אחרי כן מתחיל כביש קטן בתוך היער שמוליך עד לאתר. במקום יש שילוט טוב וגם ה Waze מכיר את המקום.

אנדרטת אגרוף ורומח
אנדרטה לחללי חטיבת מילואים שריון הראשונה של צה”ל. האנדרטה הוקמה לראשונה בסיני, שם נפלו רוב חלליה במלחמות השונות, לאחר הנסיגה מסיני בשנת 1982 הועברה לאזור נחשונים ולאחר הקמת כביש 6 הועברה האנדרטה שוב למיקומה הנוכחי.
התותח והדגל אותם רואים מכביש 6 , בסמוך למחלף נחשונים, הם חלק מאתר ההנצחה של אנדרטת אגרוף ורומח. ייחודו של אתר ההנצחה הינו בתצפית הנהדרת שיש מהאתר לכיוון מערב בכלל וכביש 6 בפרט.
באתר אגרוף ורומח נמצאים מלבד רשימות הנופלים החקוקים באבן על הקיר גם תגי הגדודים המרכיבים את החטיבה, סמל החטיבה, 2 זחל”מים וטנק.
איך מגיעים?
אנדרטת אגרוף ורומח נמצאת בסמוך לצומת רנטיס, המגיעים על כביש 444 מכיוון אלעד יפנו אליה ימינה ומי שיגיע על כביש 444 מכיוון שהם ייסע עד אלעד ויעשה פרסה כדי שיוכל לבקר באנדרטה.

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע