מתגלגלים אחרת

מאת: קרן חמיאל
ב”עידן אופן” שבקיבוץ רבדים משכילים לייצר מגוון חוויות לקהל רחב במיוחד

נפתח בגילוי נאות: מרוב הפעמים שכבר הייתי אצל עידן אופן בקיבוץ רבדים, הוא כבר הפך ממזמן לחבר טוב. ולמה הייתי אצלו כל כך הרבה פעמים? כי הפעילות שלו מחדשת ומושלמת בכמה כובעים. ובשנה האחרונה הוא החליט להפוך את העסק שלו לאתר שומר שבת – אז בכלל הגיע הזמן לפרגן לו…
מדובר על רכיבת אופניים או נסיעה על קלאבקאר (רכב גולף) בשטחי השדות של קיבוץ רבדים (ליד גדרה/מסמיה). השדות עצמם מתחלפים לפי עונות – לפעמים חמניות צהובות מהממות, לפעמים חיטה, מקשות אבטיחים, כותנה… כל עונה והיופי שלה. אבל זה לא רק השדות: בשטח הזה, מסתבר, הייתה ממוקמת עקרון העתיקה – כן כן, זאת מהתנ”ך שהיו בה מלא פלשתים. וכמזכרת מהשהייה שלהם שם הם השאירו עשרות בתי בד שמפוזרים בשטח שניתן לראות אותם ולהבין איך חיו בעבר.

התל הקיים במקום הוא אתר ארכיאולוגי מהתקופה הפלישתית שנחפר בעבר וכוסה. רוב הממצאים החשובים שנמצאו נלקחו למוזיאון הפלשתים ובתל נותרו בעיקר גתות. לפני 6-7 שנים כוסה התל ונשכח. בעקבות רכיבות עם חברים הבין עידן שהמון אנשים, גם כאלו שחיו פה כל חייהם, לא מכירים את השטח והסיפור והיה לו חשוב לחשוף מחדש. הוא פנה לכמה גורמים ואת אף אחד זה לא עניין לכן החליט לעשות זאת בעצמו. הוא ארגן הפנינג עם משפחות, ניקה את הקוצים והעשבים וכך נחשפו מחדש בתי הבד – הכל תחת פיקוח רשות העתיקות. מועצה אזורית יואב החליטה לסייע ובעזרת תורמים מפילדלפיה תרמו קרשים ועידן בנה פרגולות, גשר מעל המעיין ושולחנות פיקניק. כמו כן שתל מעט עצים שיהיה צל, הביא פקעות של נרקיסים והוא עוד ממשיך בפיתוח. בשנה האחרונה הבינה רשות הטבע והגנים את הפוטנציאל ובשיתוף עידן והקיבוץ הם מעוניינים להקים בתל וסביבת הנחל שמורת טבע מסודרת.

אבל לא רק ארכיאולוגיה מסתתרת בשדות – גם נחל שמימיו נקיים ומותרים לטבילה עובר שם: נחל תימנה. ניתן להיכנס לשכשוכיות שהוא יוצר ולהשתולל שם עם הילדים. מכיוון שאין הרבה בריכות שכשוך טבעיות באזור השפלה הפכה פינת החמד הזאת שסמוכה גם לחורשות ענקיות למקום נפלא להעביר יום חמים עם הילדים – הם במים משתוללים ואחר כך נחים עם פיקניק בחורשה המוצלת ליד. כך שכל פעם כשאני עם הילדים שרוצים פעילות ולי אין כוח להתרחק זה פתרון מעולה לשכשוך ולהרגשת טבע בלי להשתגע בנסיעות ארוכות, והעובדה שאנחנו משלבים נהיגה שונה ברכב גולף משדרגת את העניין. הילדים מרוצים עד הגג.
אבל לא רק ילדים: הגעתי גם במסגרת יום גיבוש שארגנו לעובדים – טיול אופניים אמתי ומגבש, עם משחקי odt מפתיעים שלאחריהם ארוחה מעולה! – הכל באותו מתחם.

בלילות הקיץ החמים עידן מוציא טיולי אופניים ליליים (גם בשקיעה). טיולי הלילה האלו מדהימים – גם נחשפים לחיות לילה כמו שועלים שחוצים בריצה, תנשמות ששורקות מעליך, מכרסמים ועוד, וגם נהנים ממיליון כוכבים ומאווירת טבע רומנטית. אפשר גם להצטרף לטיולי הלילה משולבי אסטרונומיה שהוא מארגן בלילות בלי ירח – רוכבים על האופניים, מגיעים לאמצע שומקום ושם מחכה מחצלת עם שתייה חמה, עוגיות, פירות ואסטרונום עם טלסקופ שמלמד ומראה בסבלנות ובהנאה על גרמי השמים השונים. הנאה מובטחת .
מתאים לכל גיל. פרטים: 050-7481238

מחפשים פעילות למשפחה או קבוצה? העדיפו אתר שומר שבת.
מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק “פתוח ביום חול” או לבלוג “בצד הדרך”.
גם אתם אתר תיירות איכותי ושומר שבת? צרו קשר ונספר גם עליכם: hamateor@gamil.com

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע