בעין הלבנה

המדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר’ זאב רוטקוף
קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה אינן חזון נפרץ כאן, בעין ליבנה. זכינו!

עם שקיעת החמה של יום חמישי התאספנו כמאה עמיתים במשואות יצחק הישנה שבגוש עציון. התוכנית: טיול מעגלי לילי במרחב היישוב בת עין, בדגש על שלושה מעיינות.
תוך כדי ההתכנסות ולפני ההליכה סקרנו את ניסיונות ההתיישבות השונים בגוש עציון בעת החדשה. הצבענו על הארז שנטע נשיא המדינה חיים הרצוג לכבוד אביו הרב יצחק הרצוג שעל שמו נקרא המקום – משואות יצחק. תיארנו את המתרחש במקום היום – גני אירועים וחווה תיירותית-חינוכית. שתי החתונות שברקע סגרו לנו מעגל והזכרנו בשמחה את הפסוק בספר ירמיה “עוד יישמע בהרי יהודה… קול חתן וקול כלה!”

התחלנו בהליכה. שובל מלבב של עשרות פנסים מכל הסוגים נצפה בירידה התלולה והדי-קצרה ממשואות ועד לעין סג’מה ובריכת דובק. תוך כמה דקות הגיעו ראשוני העמיתים אל המים המיוחלים. לאחר טבילה מרעננת בשתי הבריכות סיפרנו על האב והבן שעל שמם נקרא המקום. קראנו את הדברים שכתב יצחק ויינשטוק כמה חודשים לפני הירצחו, יום לפני גיוסו לצה”ל. התוודענו לדמותו המרתקת של דב ויינשטוק – “דובק” – דרך כתבתו של נדב שרגאי בעיתון הארץ שפורסמה כשבוע לאחר מותו.

כעת שמנו פעמינו בירידה לכיוון חורבת ג’ומג’ום. 25 דקות של הליכה והעמיתים ניצבו על ראש חורבת הגולגולת (בתרגום לעברית). הסברנו על מקור שמה של הגבעה וצפינו בתצפית אורות על ההתיישבויות הקרובות והרחוקות – מגבעות ועד אשקלון. פירטנו את תולדות המחקר הארכיאולוגי של החורבה ואת הממצאים השונים בדגש על הצד היהודי. דרך הסראפיס המושחתת והמיתולוגיה השומרית התגלגלנו אל התמוז שביכו הנשים בימי חזקיהו, החודש שאנו נמצאים בו. הסברנו את המשמעות של בכי התמוז דווקא בחודש זה לפי עובדי האלילים שמכונים בד”כ עובדי כוכבים ומזלות.
משם כהמשך טבעי נשאנו עיניים אל כוכבי השמים תוך כדי הבנה על מה שקרה למין האנושי במאות השנים האחרונות ביחס להסתכלות השמימה. הצבענו על קבוצות כוכבים ומזלות שונים, על שמותם ומשמעותם בישראל ובעמים. סיימנו את ההדרכה הארוכה בחידוש העצום של תורת ישראל בכוח הבחירה האנושית. ביכולת של האדם להשפיע על הטבע של עצמו והעולם כולו ולא להיות כנוע ומוכרח אליו.

תפילת ערבית מרוממת בירכתי הגבעה וכעת ממשיכים: עוד 40 דקות של הליכה חשוכה והנה בתי בת-עין ב’. אנחנו כבר מגיעים למעיין השני והעמוק מבין השלושה – עין ליבנה. קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקצת קרים בכל מיני צורות בשעה 23:00 בלילה אינן חזון נפרץ במקום זה. איזה תענוג, זכינו!. השעה המאוחרת עושה את שלה וראשוני העמיתים מובילים אותנו חזרה אל מרומי ההר. העלייה מאתגרת אך הארץ כה טובה בעינינו והאהבה מרככת את שורת הקשיים. כעבור 45 דקות מגיעים אחרוני העמיתים אל עין חובילה בדיוק בעת שהמזדרזים לקפוץ לעוד בריכה הספיקו לעשות זאת. עוד הליכה קצרה דרך החורשה והנה אנחנו חזרה במכוניות. חרתנו בעצמנו חוויה מעצימה לקראת שבת וחזרנו עייפים, מרוצים ורטובים!
הרעיון לטיול נלקח מהספר מסלוליוש שבהוצאת מועצת יש”ע.
‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.
הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו SMS לעמית אררט 052-7-90.60.90

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע