בת הים ובני הקהילה

מאת: הרב יחיאל וסרמן
הקהילה היהודית קופנהגן מאז ועד היום

קופנהגן בירת דנמרק, היא מרכז העסקים של המדינה ואחד החשובים בסקנדינביה כולה. בנוסף, היא גם עיר תיירות פופולארית, ידידותית ואינטימית, ושוררת בה אווירה שקטה ונעימה. רוב האתרים התיירותיים החשובים נמצאים במרחק הליכה. פארק השעשועים טיבולי, שנוסד בשנת 1843, רחוב הקניות סטרויט, ארמון המלוכה רוזנברג, איזור ניהבן וכמובן סמלה של העיר – בת-הים הקטנה, פסלון ברונזה קטן בדמות בת-ים המוצב על אבן בנמל קופנהגן. אתר נוסף נמצא ליד בית הכנסת, “המגדל” העגול וממנו יש תצפית יפה וטובה על העיר כולה.
בקהילה היהודית בדנמרק מתגוררים כארבעת אלפים איש, רובם המכריע בקופנהגן הבירה. לקהילה מוסדות חינוך, תרבות ודת המאורגנים כולם תחת קורת גג אחת .בית הכנסת בניין מרשים, גדול ויפה שנבנה בשנת 1833, הוא שוכן לא הרחק ממרכז העיר ומתקיימות בו תפילות קבועת מדי יום. רב הקהילה בשנים האחרונות הוא הרב יאיר מלכיאור, צעיר, יליד ישראל, ממשפחה דנית ותיקה ומכובדת. הוא החליף את הרב בנט לקסנר, שכהן 20 שנה כרבה של דנמרק.

במתחם בית הכנסת גם אולם אירועים וקייטרינג כשר ומקווה. בבית הספר היהודי “קרולינה סקול” לומדים 180 ילדים בכיתות גן-ט’. בית הספר לבנים נוסד בשנת 1805 ובית הספר לבנות חמש שנים מאוחר יותר. 130 שנה מאוחר יותר, שני המוסדות התאחדו לבית ספר אחד. לקהילה מוסדות גם קהילתיים ובין היתר בית אבות, ופועלים בו ארגונים יהודים שונים – פדרציה ציונות, ויצ”ו בני ברית ועוד. מזון כשר ניתן למצוא בחנות הכשרה של הקהילה וכן בבית חב”ד. בקופנהגן קיימת גם קהילה חרדית קטנה מאוד, “מחזיקי הדת”, וכן בית חב”ד, שבו מתקיימת פעילות נפרדת וששוכן בסמוך לקהילה החרדית.
ראשיתם של היהודים בדניה בשנת 1622, כאשר המלך כריסטיאן הרביעי הזמין יהודים להתיישב בצפון גרמניה, שהיה תחת שלטון המלך הדני. מאוחר יותר, יהודים אלו הגרו לדנמרק בשנת 1684 ונוסד בית כנסת הראשון בדנמרק, מאוחר יותר בית קברות ובשנת 1814 זכו היהודים בשוויון זכיות בדנמרק. בתקופה מאוחרת יותר, נדפס הסידור הראשון בשפה הדנית ואח”כ גם חומש.

בתחילת המאה ה-20 הקהילה גדלה עם הצטרפותם של יהודים, שהיו בדרכם מפולין לארה”ב והחליטו להישאר בדנמרק. במאה ה-19 מנתה הקהילה 5,000 יהודים ו-3,000 מהם התגוררו בקופנהגן והשאיר בערי השדה. ערב מלחמת העולם השנייה התגוררו בקופנהגן כ-7,000 יהודים.
הנאצים כבשו את דנמרק בשנת 1940, אך סיפור הצלתם של רוב יהודי דנמרק הוא מיוחד במינו. בסיוע הקהילה הדנית יחידים וארגונים הועברו היהודים ביום הכיפורים לשבדיה, שהייתה ניטרלית, בסירות, ועם סיום המלחמה הם שבו הביתה.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע