עד דלא ידע – צמחים משכרים לפורים

מאת: אבי ציטרשפילר, “חוות דרך התבלינים”
הטבע מציע חלופה למי שמעדיף להתבשם ללא עזרת האלכוהול

מצוות היום בחג הפורים, “חייב איניש לבשומי”, חביבה אולי במיוחד על לא מעט אנשים – אך אם אתם רוצים לחגוג את פורים מבלי לצרוך משקאות חריפים או שאר חומרים מזיקים, לטבע יש פתרון: צמחי מרפא עם אפקט משכר.

דמיאנה (או בשמו הנוסף, טורנרה)
צמח המשרה תחושת אופוריה עדינה. מקורו של הצמח מאזור מקסיקו, מרכז אמריקה והקריביים. לצמח זה פרחים צהובים קטנים והוא למעשה קרוב משפחה של הפסיפלורה. בדמיאנה נעשה שימוש ברפואה אלטרנטיבית לשיפור תפקוד מנטלי, או לטיפול בכאבי ראש ובדיכאון. מחקרים מראים שחומרים מהדמיאנה פועלים על אזורים במוח האחראיים על תענוג.
אופן השימוש: כדי “לתפוס ראש” יש לחלוט כפית מעלי הדמיאנה בכוס מים רותחים, לסנן ולשתות. פעם אחת יום.

שיח אברהם (או בשמו הלטיני vitex agnus castus)
צמח זה נעשה פופולרי יותר ויותר בשנים האחרונות ברפואת הצמחים. יש חוקרים הסוברים שזהו השיח מסיפור עקדת יצחק, לכן שמו שיח אברהם. בצמח חומר בשם ויטיצין היודע להקשר לקולטני דופמין ולהשרות רוגע.
אופן שימוש: מומלץ לצרוך מהצמח עשרה פירות ביום – ללעוס היטב ולשתות מים.

אגוז הקולה
מקורו במרכז אפריקה. אגוז זה מכיל מספר חומרים המשפיעים על מערכת העצבים המרכזית. באגוז הקולה תערובת של קפאין וחומרים נוספים המשפיעים על קולטני דופמין ונותנים לו פעילות משחררת ונוגדת דיכאון. הצמח פועל כאן ועכשיו כממריץ בדומה לקפה.
אופן השימוש: חולטים כפית מהאגוז הטחון בכוס מים רותחים ושותים, פעם אחת ביום.

היפריקום (או בשמו העברי, פרע)
מדובר בצמח בעל תפרחת צהובה המכילה כמות גדולה של פרחים קטנטנים. ישנם מספר מינים של היפריקום הגדלים בבר בישראל. ההיפריקום ידוע בהשפעות שלו לשיפור מצב הרוח ובטיפולים מקצועיים אף לטיפול בדיכאון. בהיפרקום מספר חומרים פעילים, הבולטים בהם היפריצין (Hypericin) והיפרפורין (hyperforin). כיום המחקרים מצביעים כי תפקיד החומרים הללו הוא לקדם את ספיגת הסרוטונין והורמונים נוספים במערכת העצבים שישפיעו על מצב רוח טוב ורוגע.
אופן השימוש: כדי להשתמש בהיפריקום מומלץ להצטייד בצמח כולו (כולל הפרחים) מיובש וגרוס. יש להשרות אותו בשמן זית למשך חודש, 2 כפות צמח גרוס ל-100 מ”ל שמן זית. לאחר חודש החומרים הפעילים עוברים לשמן ונצרוך ממנו כפית ביום – לשיפור מצב הרוח.

קאוה
מקורו של שורש הקאוה הוא בים הדרומי והוא שימש במקור למשקה טקסי אצל העמים הפולינזים. החומרים הפעילים בשורש נקראים קאוהפירונים, להם יש תכונות של הרגעה. השפעתו של שורש הקאוה להרגעה ומניעת חרדות הינה באמצעות השפעה על קולטני גאבא (GABA), מוליך שאחראי על תחושות הפחד והאזהרות שהמוח שולח לנו.
אופן השימוש: יש להרתיח כפית מהשורש הגרוס ב-300 מ”ל מים, לסנן ולשתות.
כל הצמחים הללו יכולים להיות תחליף לשתיית אלכוהול, מה גם ששתייה מופרזת של אלכוהול פוגעת משמעותית בבריאות. כמובן שישנם צמחים נוספים שניתן לסווגם כצמחים משכרים ששימשו בתרבויות שונות להשגת מצב תודעתי גבוה. רובם מכילים חומרים פסיכואקטיביים, אך השימוש בהם אינו בטוח והם אינם מותרים על פי החוק.

אנקדוטה לסיום: אם תרצו דווקא למתן את השפעת האלכוהול, ניתן להשיג זאת בעזרת לעיסה של זרעי גדילן המכילים חומרים הנקראים צילימרינים, הידועים ביכולתם לפנות במהירות חומרים מהכבד ובכללם אלכוהול.

אבי ציטרשפילר הוא עשבונאי, הרבליסט ובעלי “חוות דרך התבלינים” בבית לחם הגלילית.
לפרטים: 04-9533405 ובאתר: http://www.derech-hatavlinim.co.il/

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע