סגולות צהובות

מאת: אבי ציטרשפילר, חוות דרך התבלינים
לתבלין הצהוב הפופולרי בעולם, הכורכום, סגולות בריאותיות רבות

כורכום הוא אחד התבלינים הנפוצים במטבח, אך רבים לא יודעים שהתבלין הטעים גם נחשב לאחד התבלינים החשובים ביותר לבריאותנו. חלק מהכורכום נסחר בצורה של קני שורש יבשים וחלקו מיועד למיצוי הכורכומנואידים, שהם הרכיבים הפעילים בכורכום שמהם מייצרים כמוסות. את הכורכום הטרי ניתן לאחסן במקרר מספר חודשים ולהמשיך להשתמש בו. עוד ניתן לשתול אותו באדמה בחודש אפריל ולגדל כורכום באופן עצמאי.

יתרונותיו הבריאותיות של הכורכום
1. חיזוק פעילות מערכת החיסון וטיפול בכאב ודלקת
כורכום ידוע כמשפר זרימת דם, שתאפשר אספקה רצופה של חמצן ומטאבוליטים לכל מקום בגופנו ועמו יותר תאי דם לבנים למקום הדלקת, להעצמת פעילות מערכת החיסון. הכורכום יתמוך במערכת החיסון גם כנוגד חמצון חזק, נוגד זיהומים, אנטי חיידקי, מאזן ומווסת של מערכת החיסון, נוגד פרזיטים, נוגד דלקת שמשפיע על שורה של מתווכים דלקתיים לטובה ואף מקל על כאב ונפיחות.

2. מסייע לטיפול בסרטן
כורכום מדגים במחקרים סיוע למיתון שגשוג תאים והפיכתם לתאי סרטן במספר מנגנונים. התהליך בו תאים רגילים הופכים למופרעים, מושפע בנוכחות כורכום במנגנונים שונים ועשוי להיות חלק מאסטרטגיה טיפולית בסרטן.

3. משפר את זרימת הדם וכלי דם
כורכום משפר את זרימת הדם הפריפריאלית וזרימת הדם למוח. באזורי צריכה גבוהה של כורכום נצפים תהליכי דמנציה פחותים מאשר בתרבויות שאינן צורכות אותו. עוד הוא מגן מפני התקפי לב ושבץ ומטפל בדלקות בגופינו מבלי להעלות את קרישיות הדם, מה שעלולות לעשות תרופות נוגדות דלקת.

4. מגן על הכבד ומייעל את תפקודו
בהיותו בעל טעם מר מגביר השימוש בכורכום את ייצור והנעת מיציי המרה. פעולה זו מסייעת לכבד להיות איבר מסנן, מייצר ואוגר, וכך יהפכו הכבד וכלי הדם שומניים פחות. התכונות נוגדות הדלקת של הכורכום יסייעו לטיפול בתהליכי דלקת בכבד ואף שחמת, יתמכו בהגנה על רקמות הכבד ואף יסייעו למיתון השפעות זיהומים בכבד.

5. מחזק את מערכת העיכול
בגלל תכונותיו כנוגד דלקת, וגם בגלל מרירותו, נחשב הכורכום צמח מוביל לטיפול בחיזוק מערכת העיכול. הוא תומך בספיגה והזנת הגוף ברכיבים הנמצאים במזון, משפר את התנועתיות, הפניוי והניקוי של מערכת העיכול, תומך במצבי דלקת של מערכת העיכול ומצמצם זיהומים התוקפים אותה.

6. מחזק ושומר על מערכת העור
שימוש פנימי בכורכום מסייע למיתון הזדקנות תאי עור ומעכב דלקות על רקע אוטואימוני. שימוש בו משלב מנגנונים חיסוניים, מטאבוליים ונוגדי דלקת רבי עוצמה יחד, כדי לנגוד גידולים בעור. הוא מנקז ומנקה פסולת מגופינו וכך בזמן שימוש בכורכום יתמתנו מחלות עוריות כמו פסוריאזיס.

7. נוגד דלקות מפרקים
כורכום יסייע לדלקות בכלל ולדלקות מפרקים שיגרוניות וניווניות בפרט, להורדת עוצמת הכאב והנפיחות וכן יפחית הרס הרקמה באזורי מפרקים מודלקים. בדומה לתרופות כמו אספירין או נורופן, מעכב הכורכום מתווכי דלקת, אך בשונה מהן הוא מאפשר לגופנו תוך כדי השימוש לקיים תהליכי הורדת דלקת בעצמו וכן ויסות קרישת הדם, לכן שימוש בו אפשרי לאורך זמן ובפחות תופעות לוואי מתרופות.

8. מטפל בדלקות בדרכי השתן
שימוש בכורכום משפר את הטונוס וההתנגדות של שלפוחית השתן ומסייע לטיפול במצבי תכיפות ודחיפות במתן שתן. כורכום מצמצם שגשוג של תאים טרום סרטניים בשלפוחית השתן הנובעים ממצבים של דלקות כרוניות, אבנים ומצבים חסימתיים בדרכי השתן.

9. מטפל באבנים בכיס ודרכי המרה
שימוש בכורכום יגרום לייצור יותר מיצי מרה והנעתם בדרכי המרה. להשפעה זו פוטנציאל לטיפול באבנים בכיס המרה, הנעת האבנים החוצה וטיפול בדלקת שהם יוצרים בזמן תקיעות, אולם יש לשקול מהלך זה בהתייעצות עם רופא ותוך ברור מקדם של גודל האבנים.

10. מחזק כללי
היותו של הכורכום נוגד חמצון חזק ומשפר תהליכי חמצון-חיזור מביא אותו להגדרה של צמח אנטי אייג’ינג (מעכב הזדקנות) ומחזק כללי.

הכותב הוא תבלינאי, הרבליסט
ובעלי “חוות דרך התבלינים” בבית לחם הגלילית. טל’: 04-9533405, http://www.derech-hatavlinim.co.il/

אולי יעניין אתכם:

תחת תאנתו
תחת תאנתו מאת: עמי יוגב כמה מעלות יש לה, לתאנה הבריאה הזו – הפרי היחיד כמעט ששומר באדיקות על עונה מיוחדת בשנה “התאנה חנטה פגיה”

קרא עוד »

על גישה ועל קדושה
על גישה ועל קדושה מאת: עמי יוגב הכוונה שמצטרפת לאכילה היא המכריעה איזו אכילה זו תהיה – בקדושה ובטהרה או מתוך בהמיות לקראת סוף פרשת

קרא עוד »

אצא לי השוקה
אצא לי השוקה מאת: יואב ערמוני צילומים בדגש קולינרי בחוצות שוק התקווה אחד מסוגות הצילום האהובות על צלמים, מקצועיים וחובבים כאחד (ומבלי לפגוע באף אחד,

 

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע