על כנפי נשרים לצפון

כתב וצילם: קובי פינקלר
בית כנסת עתיק מתחת לנשרים, בוטיק לשוקולד, מקורות מים ומנחת נשרים

הפסוק מפרשת השבוע יתרו, “ואשא אתכם אל כנפי נשרים”, משך אותנו לצפות בנשרים שבחודשים אלו עונת הקינון שלהם.
כדי לתת מרגוע לגוף ולנפש אנו עולים למרומי רמת הגולן. למעיינות שעדיין פתוחים לקהל הרחב (הרבה מהם נתפסו בידי גורמים שונים), לאכול משהו בחניון המוסדר, קצת לטייל, לראות נוף, לבקר בכפר אמנים מיוחד, ללון – מה עוד צריך הבנאדם?

מנחת נשרים בגמלא
האטרקציה העיקרית בשמורת גמלא בימים אלו הם הנשרים. מומלץ לבחור במסלול שביל הנשרים, שאורכו כ-600 מטר והוא מתאים לטיול משפחות (כולל עגלות). ממגרש החנייה של השמורה יוצאים מערבה לכיוון עמדת התצפית, בשביל המסומן לבן-ירוק-לבן, לאחר הליכה של כ-200 מטר מגיעים למצפור יפה עם תצפית ממעוף הציפור (באנו הרי לחזות בצפרים).
צפייה במושבת הנשרים הגדולה בישראל, המקננת במצוקי נחל גמלא (מומלץ להצטייד במשקפת, אך אפשר גם לשכור בכניסה לשמורה) היא בהחלט אטרקציה ונותנת לנו מידע לא קטן על הפסוק הנושא את כותרת העמודים. עונת קינון הנשרים מתקיימת בחודשים כסלו עד אב אז פעילותם בשמורה נמצאת בשיאה. המבנה מצויד במצלמות וידאו המשדרות על גבי מסך גדול את הנעשה במושבת הקינון.

קשתות רחבעם

לא הרחק מחספין, בכניסה למושב נטור, קשתות רחבעם – או בשמה הסורי של החורבה, ‘אום אלקנאטיר’: אם אל קנאטר = אם הקשתות, בגלל המבנה המקושת שהיה בנוי מעל המעיון. בחורבה נמצאו שרידי בית כנסת יהודי מתקופת המשנה והתלמוד שעכשיו שוקם, שופץ והוא מרהיב ביופיו.
את האתר גילה לראשונה ב-1883 סר לורנס אוליפנט. וכך כתב: “ולאחר שהקפנו סלע בזלת עצום שניצב שם נתגלה לעיננו מחזה משובב נפש ומדהים ביופיו”. מסלול מסודר היורד אל המעיין ואל החפירות מוליך את המטייל מרחבת החניה למקום. למי שמעוניין בהדרכה, מדרשת הגולן עורכת במקום סיורים בתיאום מראש.

כפר האמנים באניעם ושוקולד כשר למהדרין

מכאן, סעו מעט צפונה עד לכפר האמנים הנפלא שהוקם במושב אניעם. בתים מצוירים ומאוירים בטוב טעם מקנים למקום אווירה מיוחדת. בכניסה משמאל נמצא את בית האריחים לסוגיהם וממולו את הצייר שנופי הגולן ובתי כנסת מירושלים הם בין יצירותיו. אחר כך נבחין בצורף שהגיע מניו יורק. בבית נוסף, דפנה מכבדת את אורחיה בכוס תה צמחים חם. בקצה הכפר ‘קפה יעלי’ הכשרה למהדרין. אוכל עם נשמה של יעלי.
ומה לקינוח? מה טוב יותר משוקולד. במרומי רמת הגולן במושב עין זיוון (הקרוי על שם השייח’ הערבי זיוואן) פתחו קרינה וגיורא לפני שנים את בוטיק השוקולד “לה קרינה”. גיורא מכניס את אורחיו לחדר קטן ומלמד מא’ את יסודות השוקולד. בסוף מקבלים גם טעימה מתוקה למזכרת. 04-6993622.
לכפר האמנים אניעם נוסעים על כביש 808. לעין זיוון על כביש 91.

רכיבה על מזחלת שלג

בקיבוץ המזרחי ביותר בארץ, אלוני הבשן, הקים אמיר דובדבני חוות רכיבה הכוללת מזחלת שלג יחידה בארץ. טיול לרכס הבשנית בן חצי שעה ועד טיול ארוך בין כשעה וחצי בתוך האוויר הצלול בגובה 1,100 מטר עושים טוב לבריאות, לריאות וכמובן לנשמה. במקום מגוון של אפשרויות לנכים ולמוגבלי רכיבה והליכה. 052-8119505.

הר בנטל

התחלנו את היום בדרום הרמה ואנו מסיימים אותו עם שקיעה מרהיבה בפסגת הר בנטל. הקור כבר חודר לעצמות (בית הקפה הממוקם בפסגה אינו כשר) ולכן מיהרנו לרדת לבטן האדמה, לבונקר התת -קרקעי שבו מספר שלטי הדרכה על מלחמות ישראל בגולן. במקום מותקנת מערכת שמע להאזנה תוך צפייה על כל מכמני האזור.

עוד בסביבה: מעיינות עדן – פארק פתוח לקהל ללא תשלום מול חטיבה 7 בצומת קצרין. פתוח 8:00-16:00.
מרכז מידע לכל שאר האתרים הרבים והיפים – 04-6962885. האתרים בתשלום. הפארקים – בלא תשלום.

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע