להחכים ולטעום

מאת: קרן חמיאל
מטיילים, נהנים ומחזקים את אתרי התיירות שומרי השבת

“זית דרכו לאכול – חי, יבש, מלוח, חי – טובל במלח ואוכל, ופוצעין את הזיתים שיצא מהם השרף” (ירושלמי, פסחים ב’, ה)
“זה הסתיו עם הענן ועם הרוח המייבב…” וזאת גם העונה שבה עץ הזית מתמלא בפרי והמסיק מרחיב את הלב, ולכן זהו זמן מצוין להכיר מקום שנותן הרבה כבוד לזית ולשמן – מרכז המבקרים של כד בני דרום.
רגע לפני שנכיר, כמה מילים על עץ הזית: עץ הזית הוא אחד מסמליו של עם ישראל וארץ ישראל . מקורו של הזית באגן הים התיכון וישנם ממצאים ארכיאולוגים רבים המעידים שכבר לפני אלפי שנים היה שימוש בפרי העץ להפקת שמן למאור ומאכל וכן זיתים לאכילה. המסיק, נעשה בסתיו, בחודשים ספטמבר-דצמבר, לאחר הגשמים הראשונים. זני הזיתים המתאימים למאכל עוברים לכבישה ואלו המתאימים לשמן מועברים לבית הבד.

הביקור במרכז המבקרים “כד בני דרום ” הוא המקום המושלם להכיר את עולמו הזית והשמן בצורה חווייתית, נעימה ומהנה. אז מה עושים? אנו מתקבלים ע”י מדריכים מאירי פנים ומתחילים בסרט המסביר לנו על עץ הזית, בית הבד וממה אנחנו הולכים ליהנות הציפייה בשיאה ואנחנו ממשיכים לסיור בבית הבד המשוחזר ובית הבד המודרני – מדהים לראות את ההבדלים והדמיון בין השניים אם למישהו יש תלונות על החיים המודרניים זה הזמן לקבל פרופורציות ולהודות לה’ על הקדמה והטכנולוגיה אך גם להתרשם מהתבונה הרבה שהייתה לאבותינו הקדמונים. אם התלהבתם מבית הבד המשוחזר המשך הסיור ממש ירגש אתכם: ביקור בבית הראשונים, שם ניפגש עם ההיסטוריה של בני דרום וכפר דרום מהקמתם ב-1946. לחובבי היסטוריה (כמוני) זאת הנאה צרופה, אך תתפלאו – גם ילדים צעירים נהנים לשמוע סיפורי “אנו באנו” והם נדהמים מהעבר ומעלים שאלות ותובנות שלפחות אותי מאוד הפתיעו!

ואם כבר הגעתם עם ילדים צריך גם פעילות-זה הזמן לחלץ עצמות ולהתחיל להפעיל את הראש והרגליים – משחק “חפש את המטמון” במתחם מרכז המבקרים, משחקי קלפים ואפילו תחנת יצירה שמהתוצאה שלה הגדולים ייהנו יותר מהקטנים – מדובר על הכנת צנצנת זיתים לכל ילד עם עיטור/תווית אישית שכל ילד מכין לעצמו.
ראינו, החכמנו, שיחקנו ועכשיו למה שרצינו מהתחלה – טעימות, וזה בהחלט טעים. מאוד מאוד טעים. לא רק זיתים ושמן, גם ממרחים ומעדני גורמה שפשוט תיהנו מכל ביס והכל כמובן – כשר ! מלבד זיתים, ממרחים ומטעמים, התפלאתי לראות אפילו מוצרי קוסמטיקה משמן זית והכל באיכות מעולה. בקיצור תתכוננו לפעילות שהיא כולה חוויה!

שעות פתיחה: מרכז המבקרים מקורה ופתוח כל השנה בתיאום מראש. טלפון 08-8515548 .
הגיל והתרגיל: הביקור מתאים למשפחות וקבוצות עם ילדים עד כיתה ה’ או לסיורי הגיל השלישי
אורך הסיור / פעילות: כשעה וחצי-שעתיים. המלצה חמה – אם הגעתם מרחוק כדאי לשלב טיול או סיור באזור (ניתן לקבל המלצות במרכז המבקרים עצמו או בעמותת שפלת יהודה).
אם גם אתם אתר תיירות איכותי ושומר שבת? צרו קשר ונספר גם עליכם: קרן חמיאל, hamateor@gamil.com

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע