השופר שלא נדם

כתב וצילם: קובי פינקלר
מי היו אנשי פלוגת הכותל? כיצד הערימו על הבריטים ותקעו בשופר במוצאי יום הכיפורים? מה יש ברחוב השופר ומי היא המשפחה הראשונה שנכנסה אחרי ראש השנה לעיר העתיקה בירושלים?

פינה נסתרת ברחוב היהודים בעיר העתיקה בירושלים, מובילה אותנו לסיפור מרתק המתחולל לפני מלחמת העצמאות. מעבר למסך שירד על הרובע ב-19 שנים עת היה בידי הלגיון הירדני, דמותו של הרב גץ שזכה להיות רב הכותל והמקומות הקדושים לאחר שחרורה של העיר, ובתווך, ברחוב השופר, חצר הישוב הישן.
טעם של פעם בעיר העתיקה, שעכשיו רחובותיה מתמלאים ישראלים שבאים לטעום את קדושת העיר במלוא הדרה, ובאלפי מתפללים המגיעים מהארץ ומהעולם לשאת תפילותיהם.
מסע מרתק מלא בצלילי פיוטים בין הקמרונות הישנים, בתי הכנסיות ועתיקותיה המיוחדות של ירושלים.

מוזיאון פלוגת הכותל
במרכזו של רחוב היהודים, אל מול הקארדו וכמה עשרות מטרים צפונה מבית כנסת החורבה, מסתתר לו מוזיאון המספר את סיפורם של חבורת נערים מתנדבים שסיכנו עצמם למען שמירת הגחלת היהודית בכותל ובירושלים, על ידי תקיעת שופר כל מוצאי יום הכיפורים.
פלוגת הכותל, אם לסמוך על התיאור בויקיפדיה, הוקמה בשנת 1937 ביוזמת בית”ר והאצ”ל לאור התגברות הפגיעות ביהודים בירושלים. הפלוגה מנתה 24 איש, מתוכן שש בנות. חברי הפלוגה נהגו לעבוד במשך היום ובערבים לעסוק באימונים והכשרה צבאית, בשמירה ובנוטרות תוך דאגה לביטחונם של המתפללים בלילות. בנוסף, הם התנגדו לאיסור הממשלה הבריטית על תקיעה בסמוך לכותל, כיוון שהדבר הפריע לאוכלוסייה הערבית, ומדי מוצאי יום כיפור אחד מחברי הפלוגה התנדב לתקוע בשופר. על הפלוגה פיקד רפאל סבן.
המשטרה הבריטית התנגדה לפעילות הפלוגה עד ששנה לאחר מכן, נסגר בית הפלוגה מכוח חוקי החירום.אנשי מרכז מורשת בגין נטלו על עצמם משימה לספר את סיפורם. מיצג מרשים לצד תמונות וסרט מרתק, מסבירים מי היו אנשי הפלוגה שכה מעט יודעים עליהם. לתיאום סיור: 02-5652011.

בית הרב גץ זצ”ל
מטרים ספורים משם, בסמטת המקובלים “בית אל”, ביתו של הרב יהודה גץ זצ”ל. יפתח, הנכד, מוליך לסיור של 40 דקות בביתו הפרטי של הרב גץ וכולל מעבר בחדרים , צפייה בכתובות הקדומות וצפייה בסרט מרגש בן 15 דקות על חייו ופועלו של הרב גץ.
מבנה ייחודי זה נבנה בשנת 1860 על ידי הקהילה הספרדית ממרחב ארבעת בתי הכנסת, והוא שימש את הקהילה לתלמוד תורה לכ-300 מילדי הקהילה, עד המעבר ב-1874 למרכז הספרדי.
לאחר נפילת העיר העתיקה בשנת 1948, ניטש הבית וכוסה בטיח כחול – וכך נשאר בשיממונו מהתיישבות יהודית עד מלחמת ששת הימים. משפחת גץ היא המשפחה הראשונה אשר נכנסה ב-1971 לעיר העתיקה החרבה והנטושה, יחד עם חיילי גדוד מוריה.
זהו סיור לימי הסליחות וגם לימים שאחריהם. המורשת, המיוחדות של האיש העניקו לרב את התואר דמות החמ”ד של השנה. רוצים סיור? 5699*.

חצר הישוב הישן
בבירת ישראל, ברחוב השופר בעיר העתיקה, מנציח מוזיאון הישוב הישן את הישוב היהודי בין החומות עד תש”ח – 1948.
התצוגה במוזיאון מנסה לשחזר חדרי מגורים בהתאם לשלוש תקופות עיקריות שחווה הישוב הישן בירושלים. דגש מיוחד ניתן בתצוגה על המלאכות השונות שהיו נהוגות בישוב הישן ועל מפעלים כגון מאפיית ברמן, יקבי אפרת ודפוס מונזון, שעשו ברובע את צעדיהם הראשונים.
במקום תערוכות מתחלפות (עכשיו יש את תערוכת המשטרה), והיופי הוא שבכל יום ב-11 בבוקר ובשתיים בצהריים מתקיים סיור קבוע ללא צורך בהרשמה מראש. 02-6276319.

היכן אוכלים בכשרות מהדרין?
אחרי טעימת הנפש יצאנו ממתחם העיר העתיקה ולמול חומות העיר העתיקה, ממוקם קפה רימון שהינו בית קפה חלבי השוכן במתחם ממילא היוקרתי בירושלים ומשקיף לנוף העוצר נשימה של העיר העתיקה.
בית הקפה-המסעדה החלביתשסניפו במדרחוב ירושלים בא בימים, מביא לאזור רעננות וחידוש.
אל מול נופיה השלווים של העיר העתיקה בה ביקרנו קודם לכן, על המרפסת הייחודית או תוך כדי התרווחות בכורסאות המעוצבות בתוך המסעדה, נהנים כאן מתפריט חלבי עשיר ומגוון הכולל מנות פתיחה מפתיעות, כמו מעדן הריזוטו בשמנת, פסטות, סלטים מפתיעים, טוסטים, כריכים ומבחר דגים. גם מקומם של קינוחי רימון המוכרים אינו נפקד.
התפריט חלבי וכשר למהדרין בהשגחת בד”ץ, רבנות ירושלים.

והיכן לנים לבאים מחוץ לעיר הקודש?
מלון “פרימה המלכים” נמצא בדיוק במרכזה של ירושלים. המלון משקיף אל כל נופיה של ירושלים. אם אתם ממוקמים בצדו הדרומי של המלון (במרפסות הגרניום הנפלאות והמיוחדות “פרי טעמה של בעלת הרשת”, כפי שמגלה מנהל המלון), כל חלקה הדרומי של העיר מולכם. נופי רמת רחל, ארמון הנציב, מדבר יהודה ובואך ים המלח. בחלק המזרחי של המלון כל נופי העיר העתיקה, הר הזיתים והר הצופים, רחוב ממילא ועוד. סמוך למלון מצוי בית היכל שלמה – שם היה שנים רבות משכנה של הרבנות הראשית. בקומתו הראשונה בית כנסת שכל אביזריו, כולל ארון הקודש, הובאו בשלמותם מאיטליה.
לא הרחק משם, ברחוב אבן גבירול 20, בית כנסת חורב. מניין ראשון בשבת ב-6:55 ואח”כ קידוש יפה. זה מתאים מאוד גם לארוחות במלון (מניין שני אגב בשעה 8:45). במעלה רחוב המלך גורג’ החמישי בית הכנסת הגדול, אחריו מוסדות הסוכנות היהודית ומשרדי הקק”ל.
במורד הרחוב במקום בו הוא מתחבר לרחוב קרן היסוד נגיע למשכנות שאננים, גן הפעמון, טחנת הרוח של מונטפיורי – אליהם כדאי להגיע בטיול ערב. בקרן כיכר פריז, ברחוב בלפור בית אגיון, יהודי עשיר מאלכסנדריה. היום הוא משמש בית ראש הממשלה.
חשוב לדעת כי כל שכונת רחביה היא שכונתם של נשיאים וראשי ממשלות. כאן היה בית הנשיא בן צבי ,כאן שכן ביתם של לוי אשכול וגולדה מאיר ז”ל, ורבים משרי ממשלת ישראל גרו שם.
ובחזרה למלון.
התפריט המוצע נהדר. השירות אדיב עד מאוד וההרגשה דתית. שני בתי כנסת בתוך המלון ואפילו מידע על מזג האוויר מצוי בקדמת הלובי. לרווחת הציבור שומר המצוות בשבת, אפילו לנייר חתוך דאגו בשירותים. ואתם חברים, הרגישו כבני מלכים. טל. 02-6201201.

טיפ קטן לסיום:
בשישי אחר הצהרים, כשעתיים לפני כניסת השבת, קפצו לשוק מחנה יהודה. טעימות, קניות של מציאות (עשר פיתות בש”ח) וסתם ניחוח שלפני שבת.

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע