גיבורי השרון

מאת: יואב יאיר
אבא קובנר, גיבורי אוסלו ונצורי עין החורש: מסע בעקבות דמויות שהותירו זכרן

את סיורנו הפעם, ובו פנים רבות, נתחיל הפעם בנסיעה בכביש 65 צפונה: פנינו בצומת אנדרטת משמר הגבול דרומה שברקע קיבוץ ברקאי. יעדנו היה לקיבוץ השומר הצעיר “גבעת חביבה”, אחד מ-85 קיבוצים המשתייכים לתנועה זאת שנוסדה ב-1 אפריל 1927. בדומה לקיבוצים נוספים, גם פה בקיבוץ הנושא את שמה של חביבה רייך קיים “בית מורשת” הנושא את שמו של מרדכי אנילביץ, מפקד גטו ורשה, בו מתועדת השואה, תוך דגש לתיעוד פעילותן של נשים רבות בשואה.
במפלס העליון מרכז לזכרו של אבא קובנר שהיה חבר מחתרת, מנהיג פרטיזנים ולוחמים בגטו וילנה, מראשי חבורת “הנקם” שניסתה לנקום בנאצים לאחר מלחמת העולם השנייה. במפלס התחתון תצוגה על שם מרדכי אנילביץ’, המציגה את עליית הנאצים לשלטון בארצות אירופה.

אנדרטת המצור הבריטי
מכאן לקיבוץ עין החורש, שהוקם ראשון בעמק חפר בשנת 1931, סמוך לגבעת חיים שנוסד בשנת 1932 – אבל רעיונית ואידאולוגית היו ממנו והלאה. בשנת 1951 פרשה קבוצת חברים והקימה את קיבוץ גבעת חיים (איחוד). הפילוג התחולל סביב מחלוקת אידאולוגית בין תומכי ברית המועצות הקומוניסטית (המאוחד) לבין תומכי ארצות הברית והמערב הקפיטליסטי (האיחוד). זיכרון הפילוג נשאר כפצע מדמם עמוק בלב הקיבוץ.
עם תום מלחמת העולם השנייה, הבריטים נקטו עמדות קשוחות ובלתי מתפשרות כנגד העלייה ארצה. משרד המושבות הבריטי, שהיה המעוז לאנטישמיות ואנטי ציונות באנגליה, עשה ככל אשר לאל ידו למנוע מעקורי המחנות להגיע בספינות מעפילים ארצה. הקש ששבר את גב הגמל היה לכידתה של אניית המעפילים “ברל כצנלסון” בחוף שפיים. הפלמ”ח, שלא יכול היה לעמוד מנגד, החליט על פיצוץ מספר תחנות בליל ה-23 נובמבר 1945. “תחנת גבעת אולגה” חובלה על ידי כוח פלמ”ח ועקבות חלק מהלוחמים הובילו לכיוון קיבוץ גבעת חיים.
הבריטים, בתגובה, הטילו מצור על קיבוץ גבעת חיים באמצעות כוחות גדולים. נציגי גבעת חיים התנגדו בתוקף לערוך מסדר זיהוי. עם הישמע הדבר המצור, חשו לעזרה כ-2,000 איש מהישובים הסמוכים, מזיכרון יעקב ונתניה. 500 נוספים התרכזו בסמוך לקיבוץ עין החורש. כוח משטרתי ניסה לפרוץ לישוב ללא הצלחה יתרה, למעט הרוג ופצועים רבים. בשעה 12:00 ניתנה קריאה של מפקד ההגנה המקומי – “קדימה למען המולדת”, בידיים ריקות לעבר גבעת חיים הנצור. הבריטים פתחו באש, 6 אנשים נהרגו ועשרות נפצעו וכ-150 איש נלקחו למעצר בלטרון. בשל הנחישות והמסירות של חברי הקיבוץ ושל המתנדבים שחשו לעזרה נכשלה משימתם של הבריטים.
פנינו לגלעד שהוקם להרוגי המצור באלו המילים: “אל מול פני העלייה יאירו תשעת שנות החברים אשר נפלו בהגנה על זכות עם ישראל לשוב לארצו”.

גן זיכרון: אלישע פורת
מהגלעד נסע לפינת ההנצחה למשורר בן הקיבוץ אלישע פורת בקיבוץ עין החורש. בקצה האזור התעשייתי של הקיבוץ גן הנצחה מקסים, כניסה מזמינה מקדמת את באי הגן בשביל מתפתל ועץ שיזף ירוק ענקי שנמצא במרכז, עוטף בענפיו הרבים ומצילים את פינות הגן. אלישע קרא לעצמו “בוסתנאי” כי אהב עצי פרי; היה לוחם בסיירת גולני, משורר, סופר איש טבע, איש ידיעת הארץ.

מושב בורגתא
מכאן דרומה למושב בורגתא שבשרון, לגן הפסלים פרי יצירותיו של האומן יגאל תומרקין שפסליו הרבים, רבים מהם מעטרים פינות רבות בארצנו, תוכננו ובוצעו בישוב בורגתא, שם זכה לפינה שקטה להוציא לפועל את רעיונותיו הקסומים. במרכז המושב בגן מוריק רחב ידיים פזורים עשרות פסליו של האומן, שיתכן שלא מצאו את מקומם והושארו במושב כמחווה על הכנסת האורחים לה זכה תומרקין הרחק משאון העיר.

מוזיאון ילדי אוסלו במושב ינוב
לאחר מלחמת העולם השנייה,התגבשה בנורבגיה קבוצת מתנדבים בסיועה של הממשלה. מטרתה הייתה להביא קבוצת ילדים באירופה לשהייה במחנה שהוקם למטרות שיקום, הדרכה ונופש. אחד מתוך שני מטוסים שיצאו מתוניס כדי להטיס קבוצת ילדים למחנה ההכשרה התרסק; אחרי שלושה ימים נמצאו שברי המטוס במחוז הורום שליד אוסלו שבנורבגיה. באסון נספו 27 ילדים ואנשי צוות והלא יאומן קרה: בזנב המטוס ישב ילד בשם יצחק אלל שניצל בנס מהאסון. ברבות הימים עלה לארץ ושינה שמו לאל על.
את פנינו קיבל מנהל המוזיאון בן המקום – מוזיאון מיניאטורי אותו יזם, תכנן ופעל להקמתו. המוזיאון ממוקם באחד מצריפי המגורים, שנעזב ושימש בתפקידים שונים עד שלבסוף שופץ ועומד כהנצחה וזיכרון עד לילדי אוסלו.

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע