צבעוני בעל כורחו

מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן
לא במקרה לא פגשתם מעולם צב רב צבע. אז אל תשנו את המצב

לרגע, כשהצב המצוי הזה הגיע לבית החולים לחיות בר, הוא העלה חיוך על פני המטפלים.
אבל ממש שנייה לאחר מכן, החיוך שלהם נמוג ומבט של חוסר שביעות רצון מהול בכעס עלה על פניהם.
הצב המצוי היה צבוע בצבעים עליזים, כל משבצת בשריונו נצבעה בצבע אחר, כמו משחק שכזה -ובטח אם היה משחק או חפץ אחר, סביר להניח שהמראה הזה היה משמח ומלבב.
אבל מכיוון שמדובר בצב שצבעו הטבעי הוא חום, הצבעוניות הזו אינה טובה לו כמובן ואף מסכנת חיים.

ככל הנראה מישהו חמד לצון, אולי היה זה ילד ואולי אפילו מישהו מבוגר שמצא את הצב בסמוך לביתו והחליט להשתעשע בצבעים על חשבון הגב של הצב. לא היה לנו מושג מי עולל את זה. האנשים שעוללו לו את זה לא הביאו אותו לבית החולים והוא הגיע אלינו דרך מתנדב מצער בעלי חיים.
נראה שמי שצבע אותו כך, לא הבין שהצבעים האלו הם מסכני חיים עבור הצב. שכן, לא במקרה, חלק ניכר מבעלי החיים הם בעלי צבעים חומים, לבנים או אפילו שחורים. הצבעים האלו מאפשרים להם להסוות את עצמם מפני טורפים ומאפשרים להם להסתתר במידת הצורך. הצמחונים מסתתרים כך כדי שלא יראו אותם טורפיהם והטורפים מסתתרים כדי שיוכלו לטרוף מבלי שהנטרפים ישימו לב לנוכחותם.

צבים, על אף איטיותם, מצליחים לא פעם להסתתר בזכות צבעם החום, כך הטורפים אינם מבחינים בהם. אין ספק, שאם הצב הצבוע היה ממשיך להסתובב בטבע לא היה עובר זמן רב עד שהוא היה נלכד על ידי טורף.
כאשר הצב הצבעוני הגיע לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים, המטפלים ערכו לו בדיקות כלליות ושמחו לגלות שפרט לצבעיו הוא מרגיש מצוין והוא בריא לחלוטין. נראה שהוא לא שהה במקום סגור זמן רב, השריון שלו היה חזק מספיק ולא היה נראה כי הוא סובל ממחסור בוויטמינים שעלולים לגרום למצב של רככת. המטפלים נתנו לצב להתאושש קצת ולהתרגל למתחם האשפוז בבית החולים וכבר למחרת חיפשו חומר שיסיר את צבעיו מבלי לפגוע בשריון. מדובר בפגיעה קטנה לכאורה, אך כאמור היא הייתה עלולה להביא למותו של הצב.

לשמחת כולם, באמצעות מעט מים וקצת סבון הצליחו להסיר את הצבעים. אם הימים היו חמים, הצב היה חוזר מיד אל הטבע מכיוון שלא נגרם לו נזק לטווח ארוך, אך מכיוון שקר בימים אלה, עדיף להמתין מעט כדי לאפשר לצב לשוב אל הטבע בתקופה אופטימלית יותר. בימי החורף הקרים הוא זקוק למקום מחסה חמים ועד שיימצא כזה הוא עלול להיפגע מהקור.
זה סיפור קטן ולכאורה הפגיעה לא גדולה, אבל חשוב לזכור שגם מקרים כאלה מסכנים את חיי בעלי החיים. הצב יחזור בקרוב אל הטבע וכל שנותר הוא לאחל לו שיפגוש בהמשך חייו רק אנשים שירצו להיטיב עמו.

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע