לא רק בדיסני: נמנמן עצים

מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן
לא תאמינו כמה תזזיתי ונמרץ הפך הנמנמן, אורח נדיר בבית החולים, כשרצה כבר לשוב לטבע

ליצור הקטנטן והמסתורי הזה שמשקלו 16 גרם אף אחד בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים לא ציפה, בעיקר בגלל שכבר שנים הוא כמעט לא נראה בארצנו.
לפני מספר ימים הגיע אלינו לבית החולים בעל חיים נדיר במיוחד שהמידע עליו מועט וכמעט לא קיים. המטפלים התגודדו סביב הקופסא בה הוא שהה ונדהמו מהמראה שלו, שהזכיר להם קצת את הדמויות המתוקות מסרטי דיסני ופחות חית בר ארצישראלית.
תוך כמה דקות התברר כי היצור המתוק הוא נמנמן העצים!

תפוצתו במרכז אירופה ובמזרחה והוא מצוי גם באסיה, מאזור טורקיה במערב עד סין במזרח.
צפון ארץ ישראל היא גבול התפוצה הדרומי ביותר של נמנמן העצים ותפוצתו בצפונה של מדינתנו מוגבלת לחורשים של אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית באזור הגליל העליון, בגליל המערבי ומעטים חיים גם בגליל התחתון.

בשנים האחרונות, הצטמצמה מאוד אוכלוסיית הנמנמן בישראל בגלל פגיעה בחורשים טבעיים – בעיקר בגלל כריתה מוגברת, שרפות, גיזום ורעייה לא מבוקרת. עם הזמן הוא הפך נדיר במיוחד וכמעט לא נראה, ובישראל יש סכנה שיעלם כליל.
זה קרה באחד מימי הקיץ החמים: תושב קיבוץ יחיעם שמצא אותו נדהם לראותו ולרגע תהה האם בכלל מדובר בחיית בר ארצישראלית. הוא לא זז כמעט ואפשר היה להבחין בפרווה הכהה סביב עיניו שיצרה מראה מתוק של מעין משקפיים שחורים.
הנמנמן הקטן הועבר למושיקו, מתנדב של שירות ההסעות לבית החולים-החיבולנס, וכשהגיע הועבר מיד לידיו המסורות של ד”ר אלעד סמיט, הווטרינר. בבדיקה נמצא כי הוא סובל מקטיעה חלקית של הזנב וכדי להימנע מדלקת הוא קיבל אנטיביוטיקה וכמובן גם משככי כאבים.
לאחר שנרגע מעט הוכנס לניתוח קטיעת קצה הזנב, כיוון שהאזור היה נקרוטי וככל הנראה הבעיה בזנב גרמה לו לחוסר בשיווי משקל שגרם לנפילתו. ההתאוששות שלו הייתה מהירה מהמצופה.

האזור המנותח המשיך להיות מטופל באנטיביוטיקה והותז עליו ספריי בצבע כסף – נוגד זיהום.
כחלק מההתאוששות, הוא העלה עוד 2 גרם שלמים(!) ובעיקר הפך ליצור החמקן ביותר שנראה אי פעם בבית החולים. ההתאוששות המהירה והמצב הפיזי המצוין הובילו לכך שהמטפלים בבית החולים החליטו להשיב אותו לטבע בנחל כזיב, סמוך לאזור בו נמצא.
האמת היא שדי מהר הוא נעשה מאוד תזזיתי וקשה היה להאמין ששמו הוא אכן נמנמן. הייתי חייבת להזכיר לעצמי שהוא נקרא כך כיוון שבטמפרטורה נמוכה הנמנמנים שוקעים בתרדמת חורף, כאשר גופם מכורבל ככדור. בעת התרדמה, חום יורד גופם עד ל-13 מעלות.
באירופה כמו באירופה, התרדמה שלנו נמשכת במהלך החורף כולו ובישראל שבה החורף דומה לעתים יותר לקיץ אירופאי, הם נמים רק ימים אחדים במהלך החורף.
הייתי שמחה לראות עוד נמנמני עצים בטבע, אבל לא בבית החולים.

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע