טיגריסית מזהב

מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן
מניין שמה המיוחד של צ’ין צ’ין אמס, הדיירת החדשה בגן החיות?

צ’ין צ’ין אמס הגיעה לספארי מגן חיות באנגליה וגרמה להתרגשות גדולה בקרב המטפלים. היא יפהפייה ומרשימה במיוחד, והרבה מאוד זמן חיכו בספארי לטיגריסית סומטרית.
בכל פעם כשאנחנו מקבלים בעל חיים חדש, אנחנו מנסים להכיר אותו עוד לפני הגעתו ולקבל קצת מידע מהמטפלים שלו על התנהגותו ואורחות חייו. המטפלים של צ’ין צ’ין אמס מאנגליה סיפרו לנו שלפעמים היא יכולה להיות עקשנית וקצת נרגנת, היא יודעת לזהות מטרה תוך כדי אימון ואפשר גם באימון אפילו לשקול אותה. העובדה הזאת גרמה לצוות המטפלים והמאמנות שלנו לשמוח מאוד. הידיעה שאפשר להקל עליה את הטיפולים השוטפים ולייצר חיבור טוב עם המטפלים, הרגיעה אותם ונתנה תחושה שמהנקודה הזו ניתן להמשיך ולאמן אותה לעשות דברים נוספים ולאפשר למטפלים לטפל בה בקלות.

עוד שמענו שהיא אוהבת לאכול בקר ועוף, ולפעמים גם דגים, בכמות של 3 ק”ג של מזון 6 או 7 פעמים בשבוע. כל המידע הזה אפשר לכולם להתכונן לבואה, אבל יותר מכל עניינה אותנו ההיסטוריה שלה וגם השם הלא שיגרתי שקבלה בגן החיות בו שהתה – צ’ין צ’ין אמס.
צ’ין צ’ין אמס, או בשמה המקוצר, צ’ין צ’ין, נולדה ב-5 במאי 2013 בגן החיות בורגר שבהולנד.
בשנה 2015 היא עברה לגן החיות Safari Zoo שבקמבריה, אנגליה.

בהתחלה המטפלים שלה קראו לה ג’נין, אבל בשלב מסוים הם החליטו לשנות את שמה לשם זה שפירושו – טבעת של זהב, בשפה המדוברת באינדונזיה.
השם שלה שונה בעקבות סיפור על טיגריסית מהטבע שקראו לה צ’ין צ’ין אמס. הטיגריסית הזו נמצאה בג’ונגל שבאינדונזיה אחרי שנעלמה לזמן מה.
כאשר שומרי הטבע מצאו אותה, הם הבינו גם מדוע היא נעלמה: היא נלכדה במלכודת לולאה ובמשך ימים רבים ניסתה להיחלץ ממנה. כדי להימלט מהמלכודת האיומה היא עשתה את הבלתי נתפס ואכלה לעצמה את הרגל וכך נמלטה. הסיפור המחריד הזה קרה בשמורה בסומטרה שנקראת וואי קמבס. יש שם היום פחות מ- 30 טיגריסים ושנים רבות נעשה ניסיון להרבות אותם ולשמר את המין המיוחד והנכחד הזה. זה לא פשוט להרבות כל כך מעט טיגריסים כאשר המין הייחודי הזה מונה בסך הכל כ-500 טיגריסים סומטריים, שמיום ליום הולכים ונעלמים מעולמנו.

צין צ’ין הייתה למעשה הטיגריסית הראשונה שניצודה על ידי ציידים בלתי חוקיים והיא בעצם סמל למצבם העגום של הטיגריסים בטבע ולסכנות הרבות האורבות להם, בשל הרצון לצוד אותם בגלל פרוותם ובגלל אמונות שונות הקשורות לחלקים שונים בגופם שנמכרים בשווקים ברחבי אסיה.
וצ’ין צ’ין שלנו, שמסמלת את מה שארע לצ’ין צ’ין אמס מסומטרה, היא כיום חלק מגרעין הרבייה של הטיגריסים הסומטריים שנמצאים במספר גני חיות באירופה. באירופה ישנם כיום רק 124 טיגריסים סומטריים ב-56 גני חיות בלבד, שהספארי הוא אחד מהם.
לעת עתה אין כוונה לאחד אותה עם רימבה בן ה-3.5. כל חיבור נעשה רק בתיאום רכז המין האירופאי ואנו פועלים על פי הנחיותיו. ריבוי בעלי חיים בגני חיות נעשה באופן סדור ממש כמו מדע מדויק ולכן גני חיות ששייכים לתוכניות ריבוי פועלים כך. כאשר יוחלט שעליהם להתחבר, נעשה זאת – ויש גם סיכוי שבעתיד תגיע נקבה אחרת וצ’ין צ’ין תעבור להתרבות עם זכר אחר. כל הפעולות האלה נעשו באופן כל כך דקדקני שאנחנו מקווים כי בעתיד נוכל לראות יותר טיגריסים בגני חיות, אבל בעיקר יותר טיגריסים בטבע.

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע