דייג אוהב שחפים?

מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן
את התשובה לשאלה הזו חש על בשרו השחף הפצוע שהושלך ברחוב תל אביבי עם קרסי דייג בכנפו

זה קרה בבוקר גשום אחד, כאשר עובדים של השירותים הווטרינריים בתל אביב מצאו שחף צהוב-רגל ברחוב רפידים שבעיר. הם שמו לב לכך שהשחף מנסה לברוח, אך הוא לא מצליח להתעופף מעל הקרקע והליכתו מסורבלת למדי.
העובדים התקרבו אליו בזהירות ורק אז גילו את סיבת הליכתו המשונה: השחף היה לכוד בתוך חוטי דייג שהתחברו לשני קרסים משולשים – האחד היה נעוץ במקורו והשני בכנפו. למעשה, הוא היה נראה כמו שחף בתוך בליל של חוטים וקשרים כשהמקור שלו פונה לכיוון הכנף בצורה מסורבלת. כאשר התקרבו יותר, הם גילו שכל הקרסים מחוברים בחוטי הדייג לגוש מתכתי שצורתו דג זהב. הם הבינו מיד כי השחף נלכד בפיתיון בצורת דג שבשל כובדו יצר אשליה של דג חי. ככל הנראה, הדבר אירע בלב ים: השחף נלכד ונאסף ורק מאוחר יותר. כאשר הדייגים היו מרוחקים מהחוף הם גילו אותו, אך במקום להבהילו לטיפול השליכו אותו ברחוב תל אביבי מרוחק ממקום לכידתו.
עובדי השירותים הווטרינריים מיהרו לבית החולים שלנו לחיות בר והביאו את השחף כשהוא חלש, מותש, נמצא במצב של הלם ורועד מקור.

הווטרינרים בבית החולים לחיות בר זיהו מיד כי מדובר בפרט צעיר. לא פעם הצעירים הולכים שבי אחר הפיתיונות בשל תמימותם וחוסר ניסיונם, הדג המדומה נתן תחושה של עצם כבד והטעה את השחף הצעיר.
בזהירות רבה חולצו הקרסים מהמקור שלו. הוא קיבל זריקת טשטוש וכך איפשר למטפלים לבצע את הטיפול מבלי לפגוע ברקמות בריאות. רק לאחר שחולץ מקורו מתוך הקרסים, הווטרינרים ד”ר יגאל הורוביץ וד”ר אלעד סמיט עברו לטפל באזור הכנף. החילוץ עבר בהצלחה, בזהירות מרבית הם הצליחו להוציא את הקרסים.
לאחר הטיפול הועבר השחף לחדר טיפול נמרץ כדי שיוכל להיות בהשגחה צמודה. כדי שהשחף יתחזק וישתקם הוא מקבל תרופות לשיכוך כאבים, אנטיביוטיקה למניעת זיהום, חימום קבוע ותרופות הרגעה כדי להפחית את רמת הסטרס. עם הזמן מינון התרופות ילך ויקטן והשחף יעבור לאחת המחלקות הפנימיות בבית החולים ומשם לכלובי התעופה. המטפלים יעקבו אחר השיקום שלו, אחר תעופתו ותקינות בריאותו.
אנחנו מקווים שהוא יתאושש מהפציעות ויוכל לשוב אל הטבע. ויותר מכל, אנחנו מקווים שבפעם הבאה כאשר דייגים ילכדו בשגגה בעל כנף הם לא ישליכו אותו ברחוב צדדי, אלא ימהרו להביא אותו אלינו לטיפול כדי שיסבול כמה שפחות ויוכל לשוב לאחר הטיפול אל הטבע.

Add Your Heading Text Here

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

תפריט נגישות

רוצים להישאר מעודכנים?

השאירו פרטים והגיליון ישלח אליכם למייל מידי שבוע